דף הבית ניהול מכירות המנהל הישראלי לעומת מקבילו מאירופה

המנהל הישראלי לעומת מקבילו מאירופה

לפני כשנתיים, נוכחתי במפגש עסקים בינלאומי בגרמניה במטרה לבצע שיתופי פעולה לבניית מערכת קשרים ורשימת אנשי קשר לקידום פעילויות שיווקיות ומצאתי הבדלים משמעותיים בין איש העסקים הישראלי למקבילו בחו"ל.

איש עסקים שותה קפה
איש עסקים

המנהל הישראלי, מה מיוחד בו ?

כבר בתחילת המפגש, הרגשתי רצון עז וצורך לבצע השוואה בין המנהל הישראלי למקבילו בחו"ל ובעיקר במערב אירופה, מי יותר מוצלח, מי יותר תחרותי והישגי ? ומצאתי הבדלים משמעותיים בגישה, בצורת החשיבה ובהתנהלות המנטאלית. שמי ליאור כהן, את המחקר עשיתי בהיותי סמנכ"ל השיווק של חברה בינלאומית Net Translators שרוב לקוחותיה נמצאים בחו"ל והיום מנכ"ל חברת ייעוץ שיווקי WWM Ventures המסייעת לחברות הזנק ויזמי סטארט אפ.

הבדלי הגישה בין המנהלים השונים

  • המנהל הישראלי לרוב מעוניין להגיע לסיפוקים והצלחות מידיות לעומת מקבילו באירופה שחושב בדרך כלל על הצלחה לטווח הארוך.
  • המנהל האירופי נוטה להגן על פרטיותו ולרוב מתקיימת הפרדה ברורה בין העבודה לחיים הפרטיים.
  • באירופה ישנה תחימת זמני עבודה באופן ברור יחסית, מיעוט שעות נוספות (OVER TIME) וריבוי חופשות ביחס לשוק הישראלי.
  • המנהל האירופאי נוטה "לקדש" את הזמן הפנוי שלו, לרוב לא יהיה זמין בתקופת חופשות, לרבות טלפון סלולארי או מחשב נייד.
  • במערב אירופה לכל פעילות או בקשה של לקוח יש את זמן התגובה הראוי, לתפיסתם ברוב המקרים אין צורך בקבלת מענה כאן ועכשיו. קצב עבודה ורמת ריבוי משימות (MULTI TASKING) נמוכים ביחס לשוק הישראלי.
  • המנהל הישראלי פועל ללא זמנים מוגדרים, לעיתים עובד 12-14 שעות ביום ואף יותר. במידה ויש לקוח פוטנציאלי, המענה וההירתמות יחסית מהירים. תודעת השירות לאחר ביצוע העסקה לעיתים טעון שיפור למעט חברות מקצועיות, הפעילות בשווקי חו"ל.
  • ברמת ההתנהלות הפנימית והחיצונית ישנם הבדלים משמעותיים, במערב אירופה ישנה הגדרת תפקידים מדויקת ודיסטנס בין רמות העובדים גם בין רמות ההנהלה. הכבוד והדיסטנס פועל גם בין לקוחות וספקים, בדיוור אלקטרוני לרוב ההתחלה תהיה במילה Dear ולא Hi. אין הרבה סחבקיות.
  • המנהל הישראלי לעומתו, חייב לרצות את הלקוחות שלעיתים קרובות חסרי סבלנות ורוצים טיפול מיידי. בנוסף הוא נדרש להתמודד עם ספקים כדי שיספקו את הסחורה בזמן ובמחירים נמוכים וכמובן את העובדים שחושבים כי מגיע להם תמיד יותר ממה שהם מקבלים ושהמנהל הוא סוג של חבר שניתן להגיד לו מה שרוצים ומתי שרוצים מבלי לכבד את מעמדו וזמן עבודתו.

יש השואלים, כנראה בצדק:

"איך זה שלמרות שמנהלים ועובדים במערב אירופה יודעים לעשות את ההפרדה בין העבודה לחיים פרטיים ללא צורך או דרישה לעבודה סביב השעון, עדיין השוק המערב אירופאי הוא אחד השווקים המשמעותיים בעולם מבחינת היקפי עסקאות, עושים כסף למרות ש….?"

התשובה כנראה אינה חד משמעית אך כנראה שהם יעילים מאוד בשעות העבודה, יעילות זאת בעיקר נובעת מהקפדה לעבודה עפ"י נהלים, הגדרות, ומשמעת העצמית מקטינה את רמת אי הסדרים והתקלות.

גם אני כמנהל בחברת יועצים, נמצא בבעיה דומה, במהלך היום אני דואג לרצות את העובדים בארגון כדי לשמר את רמת מוטיבציה גבוהה, לרצות את הארגונים והחברות אותם אני מלווה, היות ולשיטתי, הלקוחות הם הדבר החשוב ביותר. אני נדרש להשקיע שעות מרובות במחשבה ופעילות הקשורה לשביעות רצונם הכוללות שעות עבודה מרובות לרבות הרצאות מול פורומים של אנשי עסקים מובילים בשעות לא שגרתיות.

ישנם קוראים שברגע קריאת מאמר זה יחשבו שיש כאן לכאורה "הצלחה". אכן מנקודת הסתכלות במונחי קריירה ניתן לראות זאת כסוג של הצלחה אולם מהסתכלות כוללת על החיים יהיו כאלה שיאמרו כי ההפך הוא הנכון. הדבר החשוב באמת, אותו אני ומנהלים רבים כמוני מזניחים הוא המשפחה והילדים, איננו מנצלים תקופה שלא תחזור על עצמה, אין לנו זמן איכות וכמובן איננו יוצרים חוויות משותפות לחיזוק הקשר המשפחתי.

חלק מהמנהלים שמלווים את הפעילות בארגונם או כמוני בארגונים אחרים, לא שותפים בליווי התפתחות ילדיהם, מערכת הקשרים הבינאישית מתפוררת, לילדים אין חיבר להורים המשמשים ככספומטים בלבד ואנו מנסים לפצות בחומריות ופחות יצירתיים ביצירת חוויות ופעילויות משותפות. אני רואה בזה סוג של פספוס.

מנהלים רבים מקבלים החלטה להקדיש יום בשבוע לילדים ובשפה המקצועית לבצע Daddy/Mummy Day. הפעילות לעיתים מחזיקה מעמד זמן קצר היות ובכל פעם נדרש להיות יצירתיים לגבי הפעילות המשותפת עם הילדים. כשנגמרות הרעיונות ומנגד מצטברים המטלות בעבודה, חוזרים במהירות לשגרת "עבודה סביב השעון". גם אם יום אחד אנו יוצאים ל"אפטר" ומגיעים לביתנו בשעה סבירה, איננו יודעים מה לעשות, לא מוצאים את מקומנו והראש עדיין נמצא בעבודה. הצורך שלנו לא להתנתק ותמיד להיות זמינים לכל דבר ועניין גורם לנו לסוב סביב העבודה רוב שעות היממה. רוב המנהלים מגיעים לביתם והדבר הראשון שעושים לאחר יום עבודה, מפעילים את המחשב הנייד בבית וממשיכים לעבוד.

הכותב: ליאור כהן, סמנכ"ל השיווק של חברה בינלאומית Net Translators חברת ייעוץ שיווקי WWM Ventures המסייעת לחברות הזנק ויזמי סטארט אפ.

רוצים לדבר איתנו? אנחנו פה

נא מלאו את הפרטים הבאים ואחד מנציגנו יחזור אליכם בהקדם